| STUROVO.ORG | Reality Štúrovo | sturovo.sk | Mapa stránky  
HlavnĂŠ menu
Home
E-Sao - E-PeV
Spravodajstvo
NĂĄzory - VĂŠlemĂŠnyek
RegiĂłny - RĂŠgiĂłk
KultĂşra - KultĂşra
Ĺ kolstvo - IskolaĂźgy
Turistika - Turizmus
HistĂłria - TĂśrtĂŠnelem
Ekonomika - PĂŠnzĂźgy
Zahraničie - Külföld
Prechod na Euro
Ĺ port - Sport
ManuĂĄl
Partneri pĂ­ĹĄu
Sme Online
FelvidĂŠk ma
AutorskĂŠ prĂĄva

Publicistické články uverejnené na tomto portáli sú chránené autorským zákonom. Z toho vyplýva, že je neprípustné ani v originálnej podobe, ani v prepise, ani v častiach tieto články uverejniť v iných médiách. Taktiež je neprípustné použiť s komerčným účelom tieto články na ďalšie spracovanie, alebo uložiť články v počítačoch – okrem prípadov súkromného použitia. Na ďalšie použitie článkov je potrebný v každom prípade písomný súhlas vydavateľa!

A portálon felhasznált publicisztikai anyagok szerzői jogvédelem alatt állnak. Tilos azokat akár eredeti, akár átírt formában bármilyen médiumban közölni vagy továbbadni, részben vagy egészben számítógépen tárolni – a személyes és nem kereskedelmi felhasználás eseteinek kivételével. A cikkek további felhasználására minden esetben a kiadó írásbeli engedélyére van szükség!

Az idĂŠn sem Ăşszuk meg olcsĂłn a KarĂĄcsonyt PDF Tlači E-mail
Hodnotenie / Értékelés: / 0
SlabéVynikajúce 
Nedeža, 14.decembra 2008 - 08:11 hod.

Néhány hét múlva ismét itt a karácsony, és vele együtt a nagy pénzkiadások ideje. Bár a jóslatok ellenére nem valószínĹą, hogy a tavalyinál többet kérnek el a karácsonyi pontyért, ám a szoba ékét jelentő, élő fenyőfáért 30 százalékkal is magasabb árat fizethetünk. Ami a szaloncukrot illeti, a Magyarországon kapható kimért lesz az idén is a legolcsóbb „karácsonyfa dísz”.  

 

A karácsonyi menü egyik biztos pontjának számító pontyot többnyire az üzletláncokban szerezzük be. Ennek egyik oka, hogy a kisebb boltokban szinte lehetetlen élő halat kapni, a hobbi horgászok pedig elvileg nem árulhatnák zsákmányukat. A szeretet ünnepe előtt megnövekvő halvásárlási kedv miatt nagy szerep hárul ilyenkor az Állami Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrző bizottságokra is, akik remélhetőleg az idén is mindent megtesznek azért, hogy egészséges uszonyos kerüljön az ünnepi asztalra.
 
Két évvel ezelőtt a szlovák, illetve magyarországi szupermarketekben fellelhető élő pontyokban is veszélyes kémiai anyagokat találtak: a fertőzött vízi élőlények állítólag Szlovákiából, és annak szomszédos országaiból, Csehországból, Lengyelországból, Ausztriából származtak.  A karácsonyi ponty kilója 100 –110 korona lehet Többnyire saját tenyésztésĹą, vagy Csehországból importált halat árusítanak az ünnepek előtt a szlovák üzletek: az idén a legismertebb folyami uszonyos kilója 100-110 koronába fog kerülni (az utóbb említett ország egyébként a pontyok tekintetében Európa fő termelőjének számít).
 
Párkány környékén több lehetőség is akad a karácsonyi ponty beszerzésére: a környező bevásárlóközpontokon, illetve tenyészeteken kívül a csallóközaranyosi Aranyhal Étterem és Panzióban saját kezĹąleg is kihalászhatjuk azt. Itt több tíz mázsa mázsa szelíd, könnyen kifogható ponty vár a vállalkozókedvĹąekre. Aki ily módon szeretné beszerezni a karácsonyi betevőt, annak az egy horgászbotra vonatkozó napi jegyet is ki kell fizetnie, ehhez természetesen horgászengedély nem szükségeltetik.  
 
Szlovákiában évről - évre több tengeri hal fogy A növekvő tengeri hal vásárlás ellenében karácsonykor még mindig az élő ponty a legkedveltebb, az említett pikkejest a pisztráng és a busa követi. Néha a városok, illetve falvak piacterein is árusok jelennek meg: a kofák az első osztályú pontyot 100 koronáért, a válogatott kilóját 110 korona körül adják majd. A tavalyihoz képest nagy valószínĹąséggel a Magyarországi árak sem igazán változnak: a ponty 600-800 forint körül, a csuka 900-1000, a harcsa 1400, a süllő 1500 forint körül fog mozogni (természetesen egyes akciók során olcsóbban is megvehetjük a nyálkás finomságokat). Ami a fagyasztott uszonyosok pénzbeli értékét illeti, az nagyon változatos: egy 400 grammos tengeri csoda akár már hatvan koronáért is megvehető, a folyami, fagyasztott harcsa kilós csomagjáért azonban 250-300 koronát is elkérnek, a süllő akár 400 koronába is belekerülhet. 
 
A karácsonyfa ára az egekbe szökik Szlovákiában eddig magasságtól, sĹąrĹąségtől és fajtától függően változott a fenyőfa ára, ez a trend azonban megváltozott. Az elmúlt évekből kiindulva most is a Dániából származó normandiai fenyő lesz a legkelendőbb, ennek ára 750 koronától 2500- ig terjed majd.
 
A kereskedők véleménye szerint évről-évre többen szerzik be becsületes úton a fenyőfát.  Az idősebbek körében nagyobb mértékben terjed a cserepes változat (a kisebb, méteres darabok feltehetően 700 koronába kerülnek majd). A szóban forgó módozatnak egyébként több előnye is van: így például karácsonyt követően az udvar ékességévé válhat a növény, az elkövetkező évben pedig ha úgy gondoljuk, újra a szoba dísze lehet. Mellette szól az a tény is, hogy évről-évre borsosabb áron lehet élő fenyőhöz jutni, a cserepeset pedig elég csak egyszer megvenni és az év melegebb hónapjain kellő képen gondozni. A mĹąfenyő használata szintúgy népszerĹą, ezekből a nagyobbakat viszik a leginkább. Ez a praktikussága miatt kelendő, amellett, hogy nem koszol, több mint tíz évet is kibír, így nem kell évről évre fizetni érte. A legdrágábbnak az ezüstfenyőszerĹąek számítanak: a két méter körüli akár 1500 koronába is belekerülhet. A kisebbek ára magasságtól és fajtától függően változik: 640-1500 korona között mozoghatnak.
 
Dneťný deň

Sobota, 30.mája 2020
Čas: hodín

Dnes má meniny: Ferdinand
Zajtra má meniny: Petronela

KalendĂĄr udalostĂ­
« < Máj 2020 > »
N P U S Š P S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
« < Jún 2020 > »
N P U S Š P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Očakávané udalosti
NajnovĹĄie sprĂĄvy
Najčítanejšie správy
VyhÄžadĂĄvanie
  HÄžadaĹĽ na strĂĄnke
PrihlĂĄste sa
Počasie

In-počasie
KurzovĂ˝ lĂ­stok
Počítadlo návštev
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes1117
mod_vvisit_counterVčera1388
mod_vvisit_counterTento týŞdeň5863
mod_vvisit_counterTento mesiac59733
mod_vvisit_counterCelkom3449014