| STUROVO.ORG | Reality trovo | sturovo.sk | Mapa strnky  
Hlavné menu
Home
E-Sao - E-PeV
Spravodajstvo
Názory - Vélemények
Regióny - Régiók
Kultúra - Kultúra
Školstvo - Iskolaügy
Turistika - Turizmus
História - Történelem
Ekonomika - Pénzügy
Zahraničie - Külföld
Prechod na Euro
Šport - Sport
Manuál
Partneri píšu
Sme Online
Felvidék ma
Autorské práva

Publicistické články uverejnené na tomto portáli sú chránené autorským zákonom. Z toho vyplýva, že je neprípustné ani v originálnej podobe, ani v prepise, ani v častiach tieto články uverejniť v iných médiách. Taktiež je neprípustné použiť s komerčným účelom tieto články na ďalšie spracovanie, alebo uložiť články v počítačoch – okrem prípadov súkromného použitia. Na ďalšie použitie článkov je potrebný v každom prípade písomný súhlas vydavateľa!

A portálon felhasznált publicisztikai anyagok szerzői jogvédelem alatt állnak. Tilos azokat akár eredeti, akár átírt formában bármilyen médiumban közölni vagy továbbadni, részben vagy egészben számítógépen tárolni – a személyes és nem kereskedelmi felhasználás eseteinek kivételével. A cikkek további felhasználására minden esetben a kiadó írásbeli engedélyére van szükség!

Opäť sa budú klenúť mosty cez Ipeľ PDF Tlai E-mail
Hodnotenie / rtkels: / 1
SlabVynikajce 
tvrtok, 20.novembra 2008 - 20:00 hod.

V spojitosti s výstavbou nových Ipeľských mostov už dlhoročne nenastal vážnejší obrat: plány sa postupne pripravovali, ale ich realizácia sa hlavne z nedostatku peňazí neuskutočnila. Čoskoro sa začne výstavba dvoch nógradskych hraničných prechodov, popri tom dostali zelenú realizácie ďalších
mostov na území Euroregiónu Ister-Granum.

 61b

Problematika Ipeľských mostov zahŕňa v sebe plány takej veľkej oblasti, ktorá sa ťahá oď Ipolytarnócu až po Szob. Pred I. svetovou vojnou stálo na slovensko-maďar-skom hraničnom úseku rieky Ipeľ 47 mostov, dnes je ich v prevádzke iba niekoľko. Také sú napríklad mosty medzi obcami Slovenské Ďarmoty - Balassagyarmat alebo Salka - Letkés. Momentálne prebieha obnova 12-tych prechodov. V niektorých usadlostiach sú zatiaľ financie ba na zhotovenie plánov, tie šťastnejšie už majú aj povolenie a čakajú na začatie prác. Medzi takéto patria usadlosti v nógradskej župe a jedná sa o mosty medzi obcami Rárospuszta a Rároš, patriace k obci Nógrádszakái, a Pőstyénpuszta-Peťov, ktoré sú vo verejnej správe Szécsényu.

Regionálne plány vo veci Ipeľských mostov.

V našej oblasti začiatkom 20. storočia stálo osem ipeľských mostov. Rozpočet na ich obnovu vrátane infraštrukturálnych investícií, ciest, hrádzí podľa kalkulácie Főmterv RT na rok 2004 by bolo spolu 3,4 miliardy forintov. Firma so sídlom v Budapešti vypracovala štúdium, v ktorom predstavila aj poradie výstavby mostov podľa dôležitosti. Pri určovaní poradia bola dôležitým hľadiskom infraštruktúra, ako aj rozmiestnenie dôležitých dopravných uzlov. Prvé miesto zaujal most medzi obcami Chľaba-Ipolydamásd, nasleduje most Pastovce-Vámosmikola alebo Vamosmikola - Bielovce.

Ďalšie poradie:
Vyškovce nad Ipľom- Tésa, Drégejypalánk - Ipeľské Predmos-tie, Koláre -Ujkovár, Orhalom - Vrbovka, Pőstyénpuszta - Peťov, Muľa - Nógrádszakál.

Chľaba a Pastovce

Chľabu s Ipolydamásdom spájal drevený most postavený v 19. storočí, neskôr bol nahradený kompou. Pri realizácii vvodného diela Nagymaros (1989) ďaka Štátnemu vodohospodárskemu investičnému podniku vznikol nový most, po prerušení práce bol most v prevádzke iba vo výnimočných dňoch, napríklad počas sviatkov, až ho napokon v roku 2000 zničil ľadový prúd vody. Realizačný plán a povolenie na stavbu nového mosta už boli raz zhotovené. Nový most by mal byť postavený na mieste starého vojenského mostu, ktorý je majetkom Štátnej pokladnice, a je zároveň aj úsekom medzinárodnej cyklistickej cesty. Podľa predstáv má byť rieka Ipeľ preťatá 45 m, dvoj prúdovým mostom. Dôležitosť mosta medzi Pas-tovcami a Vámosmikolou spočíva v tom, že obec je dôležitým dopravným uzlom (tu sa rozchádzajú cesty smerom na Želiezovce, Šahy, Nové Zámky). Most v Pastovciach bol vyhodený do povetria nemeckými vojskami v roku 1945. Na moste premávala do trianonskej dohody aj malá železnica, ktorá spájala usadlosti oblasti Börzsöny s Pastovcami. Nový prechod by neslúžil iba na cestnú premávku, ale opät by premávala aj malá železnica. Prvá železničná trať v Pastovciach vznikla v roku 1885, v roku 1908 pri Nagybörzsönyi pripojili spojovaciu trať, ktorá pokračovala do obce Kisírtáspuszta. Trasa dostala číslo 457. Prechody môžu byť postavené do roku Euroregion Ister-Granum v rámci programu hraničnej spolupráce INTERREG III získal 44 miliónov forintov na zhotovenie plánov výstavby mostov medzi obcami Ipolydamásd - Chľaba, Vámosmikola - Pastovce, a spojovacej cesty k prechodu Vyškovce - Tésa. Podľa parlamentného poslanca Ivána Farkasa nitrianska župa v júni odsúhlasila podporu na všetky tri projekty.

61


„Plánovacie dokumentácie sú pripravené, vyprapovanie projektu potrebného na konkurz EU ešte nechá na seba čakať. Župa oslovila Ministerstvo dopravy, aby im odovzdala kompetencie ako aj na to, aby podpísala s Maďarskom medzivládnu dohodu, čo je jednou z podmienok konkurzu" - vysvetľoval Iván Farkas, a dodal: investičné náklady je možné kryť na 95% zo zdrojov únie. Realizácia závisí aj od toho, kedy bude vypísaný vhodný konkurz. Spomínaný projekt je vedený v plánovacej dokumentácii župy do roku 2013.


Na Ipli aj pešie mosty


Medzi 3 pármi hraničných obcí Poiplia plánujú postaviť most pre chodcov a cyklistov, realizátorom myšňenky by bol Euroregion Ister-Granum. Jedná sa o Vamosmikola - Bielovce, Ipolytölgyes - Malé Kosihy, Lelá - Liliompuszta. Medzi Bielovcami a Vámosmikolou sa jedná o 30-40 m dlhý most s ľahkou konštrukciou, torý by odborníci postavili behom 1 až 2 mesiacov. V Lelej voľakedy stál drevený most, ktorý ho spájal s katastrom obce Letkés. Ľudia cez most chodili na druhú stranu rieky obrábať svoje polia. Nový most by mal dôležitú úlohu, oblasť by sa stala súčasťou turistického ruchu. Protiľahlá strana Ipľa je pekne vybudovaná, až po ohyb Dunaja je pre turistov - cyklistov k dispozícii cyklistická cesta.

Eva Szépová (preklad-SK: gp)

 
Dnešný deň

Pondelok, 23.septembra 2019
as: hodn

Dnes m meniny: Zdenka
Zajtra m meniny: ubo

Kalendár udalostí
« < September 2019 > »
N P U S P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Očakávané udalosti
Najnovšie správy
Najčítanejšie správy
Vyhľadávanie
  Hľadať na stránke
Prihláste sa
Počasie

In-počasie
Kurzový lístok
Počítadlo návštev
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes1658
mod_vvisit_counterVčera2365
mod_vvisit_counterTento týždeň1658
mod_vvisit_counterTento mesiac55438
mod_vvisit_counterCelkom2865093