| STUROVO.ORG | Reality trovo | sturovo.sk | Mapa strnky  
Hlavné menu
Home
E-Sao - E-PeV
Spravodajstvo
Názory - Vélemények
Regióny - Régiók
Kultúra - Kultúra
Školstvo - Iskolaügy
Turistika - Turizmus
História - Történelem
Ekonomika - Pénzügy
Zahraničie - Külföld
Prechod na Euro
Šport - Sport
Manuál
Partneri píšu
Sme Online
Felvidék ma
Autorské práva

Publicistické články uverejnené na tomto portáli sú chránené autorským zákonom. Z toho vyplýva, že je neprípustné ani v originálnej podobe, ani v prepise, ani v častiach tieto články uverejniť v iných médiách. Taktiež je neprípustné použiť s komerčným účelom tieto články na ďalšie spracovanie, alebo uložiť články v počítačoch – okrem prípadov súkromného použitia. Na ďalšie použitie článkov je potrebný v každom prípade písomný súhlas vydavateľa!

A portálon felhasznált publicisztikai anyagok szerzői jogvédelem alatt állnak. Tilos azokat akár eredeti, akár átírt formában bármilyen médiumban közölni vagy továbbadni, részben vagy egészben számítógépen tárolni – a személyes és nem kereskedelmi felhasználás eseteinek kivételével. A cikkek további felhasználására minden esetben a kiadó írásbeli engedélyére van szükség!

Francúzsky strážca mosta z Berlína PDF Tlai E-mail
Hodnotenie / rtkels: / 0
SlabVynikajce 
Pondelok, 03.septembra 2012 - 12:33 hod.
Prišla začiatkom júna a odchádza koncom septembra. Len tri mesiace. Ale aj dovtedy tvorí, činí sa, vytvára kontakty, „stráži most“ – robí svoju robotu. Narodila sa vo Francúzku, žije v Berlíne a robí všade. Diplom získala na Akadémii umenia v Düsseldorfe. Popri samostatných a skupinových výstav je majiteľkou niekoľkých odborných cien a štipendií. Od roku 2006 organizuje workshopy pre stredoškolákov. Vytvára sochy, rôzne objekty, špecifické práce vzhľadom na miesto, videá, performance a fotografie. Ona je 23. strážca mosta, Sandra Riche.

- Vytýčená cesta je pre mňa nič iné ako existenciálne poslanie, ktoré môže byť umenie alebo hocičo iné, čo dáva zmysel pre život. Hľadanie (vlastnej) identity je vždy vo vzťahu k vonkajšiemu svetu, ktorý regulujú pravidlá, predsudky a tabu, čiže rôzne formy kultúrnej normy. Je to príbeh aj o vzťahu k druhému, kde zvádzanie má vždy pachuť z nemožnosti. Napriek tomu by sme nikdy nemali stratiť túžbu po komunikácii smerom k ľudským bytostiam. Vo svojom umení sa vždy usilujem o dvojznačnosť, ktorá apeluje na všetky zmysly a hry s prvkami erotiky. Moje práce sa podobajú na nejaký druh rozprávok, kde otváraním jednotlivých okien sa odhaľuje „starý kus oblečenia.“ Mám rada príbehy o neznámom, o nevedomom a o každodennom živote. Tieto príbehy pripomínajú tragikomickú stránku života, bytia. Rozprávky sa nekončia vždy šťastným koncom. V mojom chápaní neexistujú také veci ako nevinnosť alebo náhoda. Anekdota alebo osobný príbeh, ktoré sa zdajú byť na prvý pohľad bezvýznamné, patria k životnej skúsenosti umelca. Tieto skúsenosti potom využíva buď inštinktne alebo vedome v priebehu svojich prác.
Mnohostranné dielo Sandra Riche odrážajú ceny získané na medzinárodnej scéne. Jej práce v rámci skupinových výstav mohli vidieť od Francúzska cez Nemecko, Švajčiarsko a Belgicko až po Maďarsko. Scény jej samostatných výstav charakterizujú také mestá, ako Berlín, Pforzheim, Basel, Zürich, Mníchov, Frankfurt nad Mohanom, Weimar, či naposledy Lübeck. Ku koncu služobnej doby sa plánuje predstaviť aj štúrovskému publiku a na gymnáziu organizovať workshop pre študentov. Od októbra ju čaká jej zvolená krajina Nemecko.
Július Juhász
 
Dnešný deň

Sobota, 18.janura 2020
as: hodn

Dnes m meniny: Bohdana
Zajtra m meniny: Drahomra

Kalendár udalostí
« < Janur 2020 > »
N P U S P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Očakávané udalosti
Najnovšie správy
Najčítanejšie správy
Vyhľadávanie
  Hľadať na stránke
Prihláste sa
Počasie

In-počasie
Kurzový lístok
Počítadlo návštev
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes224
mod_vvisit_counterVčera2328
mod_vvisit_counterTento týždeň11314
mod_vvisit_counterTento mesiac38520
mod_vvisit_counterCelkom3140401