| STUROVO.ORG | Reality trovo | sturovo.sk | Mapa strnky  
Hlavné menu
Home
E-Sao - E-PeV
Spravodajstvo
Názory - Vélemények
Regióny - Régiók
Kultúra - Kultúra
Školstvo - Iskolaügy
Turistika - Turizmus
História - Történelem
Ekonomika - Pénzügy
Zahraničie - Külföld
Prechod na Euro
Šport - Sport
Manuál
Partneri píšu

cURL error 35: SSL connect error

Sme Online
Felvidék ma
Autorské práva

Publicistické články uverejnené na tomto portáli sú chránené autorským zákonom. Z toho vyplýva, že je neprípustné ani v originálnej podobe, ani v prepise, ani v častiach tieto články uverejniť v iných médiách. Taktiež je neprípustné použiť s komerčným účelom tieto články na ďalšie spracovanie, alebo uložiť články v počítačoch – okrem prípadov súkromného použitia. Na ďalšie použitie článkov je potrebný v každom prípade písomný súhlas vydavateľa!

A portálon felhasznált publicisztikai anyagok szerzői jogvédelem alatt állnak. Tilos azokat akár eredeti, akár átírt formában bármilyen médiumban közölni vagy továbbadni, részben vagy egészben számítógépen tárolni – a személyes és nem kereskedelmi felhasználás eseteinek kivételével. A cikkek további felhasználására minden esetben a kiadó írásbeli engedélyére van szükség!

Vyriešime vec starú 20 rokov PDF Tlai E-mail
Hodnotenie / rtkels: / 0
SlabVynikajce 
Pondelok, 03.septembra 2012 - 11:55 hod.
obrázokRozhovor s primátorom Jánom Oravcom

Rekonštrukcia Nánanskej cesty, výstavba ďalšieho kruhového objazdu, prevod pozemku a majetku pre Vadaš. Samospráva priniesla na poslednom júlovom zasadnutí dôležité rozhodnutia. Napriek tomu, že schválili veľkú investíciu Nánanskej cesty, rozhodli o bezplatnom prevode mestského majetku Vadašu. Na predajný zoznam  sa dostala diskotéka Delfín a budova veľkoskladu nápojov Drink, na ktoré sa názory poslancov rozchádzajú. Na tieto veci sme sa pýtali primátora Jána Oravca.

obrázok- Plánovaný predaj Diskotéky Delfin a budovy veľkoskladu Drink sa nepáčilo viacerým poslancom. Niektorí sa obávajú toho, že týmto rozhodnutím samosprávy vznikol precedens, pretože budova diskotéky z hľadiska dlhodobého rozvoja kúpaliska Vadaš leží na takzvanom strategickom mieste. Z druhého hľadiska, ak sa diskotéka predá, tak sa novému majiteľovi musí zabezpečiť vchádzanie a vychádzanie, a to už nie je isté, či by sa to potom už priamo nedotýkalo pozemkov patriacich Vadašu. Vy ste ale povedali, že predaj je to najlepšie riešenie. Prečo?

- Po prvé by som poznamenal,  že je to dlhodobo sa ťahajúca záležitosť. Keby sme sa toho času dohodli s kupcom na kúpnej cene a zastupiteľstvo by to schválilo , bola by už budova predaná. To znamená, že to nie je nová myšlienka, teraz sme to len prehodnotili. Na budovách diskotéky Delfin a veľkoskladu Drink vidíme, že z roka na rok sa amortizujú. Tak sa rysovali dve možnosti. Vadaš po ukončení súčasnej nájomnej zmluvy, podľa obchodných predstáv začne niečo s budovami, alebo to dá investorovi, ktorý z vlastných peňazí, vo vlastnej réžii dá budovu do poriadku. Myšlienka, aby sme potenciálnemu záujemcovi vymerali jeden vedľajší prázdny pozemok, je racionálne riešenie, ale stále by to nevyriešilo osud budov Drink a Delfin! Ak ich však záujemca kúpi, to bude jednoznačne znamenať aj to, že starú budovu zlikviduje alebo kultúrne zrekonštruuje. Podľa predstavených plánov, by tam prevádzkoval podzemnú diskotéku a nad ňou reštauračné zariadenie s terasami atď. Vyriešili by sa zároveň dve veci. Neboli by tam staré spustošené budovy, a zároveň by prestali aj sťažnosti obyvateľov kvôli nočnému hluku. Navyše by tam bola jedna pekná budova. A čo sa týka jej umiestnenia,  – viackrát sme o tom debatovali s pánom riaditeľom – , podľa mňa to nie je až také strategické miesto, kvôli ktorému by mal Vadaš v niečom zviazané ruky. Otázka prístupu je tiež vyriešená, parkovisko pred ním je verejné a bezplatné, v tomto nevidím problém. Súčasný nájomca pravidelne platí nájomné a aj ako záujemca prišiel s rozumným návrhom. Onoho času podaný projekt predaja zhorel na tom, že nakoľko sa dá brať v predajnej cene do úvahy cena za zbúranie budovy. Ja naďalej tvrdím, že Vadaš nemá z budovami žiadne obchodné predstavy a ani s ich prevádzkovaním. Pokladal by som za správne ich predaj. Že na koľko je to precedentné? Neviem o ďalších mestských budovách, alebo budovách Vadašu, ktoré by boli v takom zlom stave ako spomínané a zároveň majú aj nájomcu. Ak by boli Delfín a Drink niekde v strede Vadašu, nebolo by o čom hovoriť, nemohli by sa predať. Ale z dôvodu, že sú na kraji územia Vadašu, môže sa okolo nich stavať a chodiť. V budúcnosti by to nemalo priniesť žiadny problém.

- Zastupiteľstvo schválilo rekonštrukciu Nánanskej cesty a výstavbu kruhového objazdu v celkovej hodnote 852 tisíc eur. Mnohí však majú výhrady proti kruhovému objazdu, pretože práve jeho polmiliónová hodnota zvyšuje celkové predbežné náklady projektu. Navyše mesto by väčšinu nákladov krylo pomocou úveru, čo by dlhodobo ovplyvnilo rámec rozpočtu, ktorý môže Štúrovo ročne použiť na rôzne investície. Splácanie úveru by čiastočne limitovalo veľkosť tejto sumy. Prečo by stál kruhový objazd tak veľa? Nedalo by sa nájsť jednoduchšie riešenie, alebo zatiaľ obnoviť iba Nánaskú cestu?   

- Pozrite sa, rekonštrukcia Nánanskej cesty sa  ťahá už dvadsať rokov, situácia je tam už neúnosná. Týmto vlastne vyriešime vec, ktorá sa ťahá dvadsať rokov, dúfam, že k spokojnosti občanov. Na druhej strane bola to kompletná vec, ktorá obsahovala aj rekonštrukciu kruhového objazdu. Pri obnove Nánanskej cesty je našou úlohou úprava terénu a vytvorenie chodníkov a zelených priestranstiev. Rekonštrukcia cesty je úlohou Štátnej správy ciest. V prípade kruhového objazdu musíme urobiť aj základné pozemné práce, všetko treba vytvoriť od základov. Je potrebné rozhýbať viac stoviek kubických metrov zeme, vykopať, odniesť atď., preložiť inžinierske siete a celé dať do poriadku. A to ani nie hocijako, ale na základe vrstiev podľa technických noriem. To vysvetľuje, prečo je položka kruhového objazdu drahá. Pritom dávame pozor a dávam pozor aj na to, že keď na uskutočnenie projektu zoberieme úver, aby sme veľmi nezaťažili rozpočet mesta – v žiadnom prípade by som nechcel kvôli investícii sťažiť prácu budúceho primátora a mestského zastupiteľstva! Mestské zastupiteľstvo ešte stále môže zastaviť investíciu kruhového objazdu. Opakujem, v žiadnom prípade si nezoberieme 850-tisícový úver, pretože z časti máme aj vlastné financie, na druhej strane to musíme vážne prerokovať. Musíme počkať na letné štátne príjmy a so samosprávou musíme v septembri prerokovať aj ponuky bánk.

- Mestské zastupiteľstvo taktiež odsúhlasilo prevod majetku a pozemkov kúpalisku Vadaš, ale vynorili sa aj také obavy, podľa ktorých týmto krokom by dalo mestské zastupiteľstvo valným zhromaždením primátorovi a riaditeľovi Vadašu väčšiu moc. Čo môže byť znepokojujúce v spojitosti z budúcnosťou Vadašu...

To je nezmysel. Po prvé, nepreviedli sme celý majetok, pretože to sa rozprestiera na 35 hektároch. Boli to tie územia, na ktorých už Vadaš vykonal nejaké investície – pozemok pod hotelom, pod vlnovým bazénom, parkovisko atď. Okrem toho je len jeden pozemok do plusu, ktorý sme im dali, je to pozemok hotelov Gold pri nákladnej vrátnici. Treba vedieť, že tieto pozemky sú pod ťarchou a taktiež budú zaťažené aj v budúcnosti, pretože sa na nich vzťahuje úverová zmluva. Z toho vychádzajúc, by sme mohli ja ako valné zhromaždenie alebo pán riaditeľ predať len tak tieto pozemky bez súhlasu mestského zastupiteľstva? Je to absurdné. Také niečo, kým som ja primátor, sa nikdy nemôže stať! Pretože sú viazané bankou, bez jej pričinenia nemôže s nimi urobiť nič ani mestské zastupiteľstvo. A nakoľko sa Vadaš chystá k zobratiu ďalšieho úveru , práve preto – aspoň do roku 2023 – sa nikto nemôže dotknúť týchto pozemkov, nezáväzne od toho, či sú majetkom Vadašu alebo mesta. Vadaš je naďalej 100% mestským podnikom. Prevod pozemku a majetku naopak dáva mestu väčšiu voľnosť k tomu, aby vlastným právom prišlo k úveru, pretože nemusí figurovať ako ručiteľ v rozvojových úveroch Vadašu. A ak by Vadaš nevedel platiť pôžičky – ale vie a na to prísne dohliadame – by vôbec nikto nesmel siahnuť na spomínané pozemky ani v budúcnosti – ani nasledujúce mestské zastupiteľstvo a ani primátor. Všetkých chcem upokojiť, že mestský pozemok je naďalej v maximálnom bezpečí, tieto obavy sú neopodstatnené.

 -buch - , Preklad: gp
 
Dnešný deň

tvrtok, 06.augusta 2020
as: hodn

Dnes m meniny: Jozefna
Zajtra m meniny: tefnia

Kalendár udalostí
« < Jl 2020 > »
N P U S P S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
« < August 2020 > »
N P U S P S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Očakávané udalosti
Najnovšie správy
Najčítanejšie správy
Vyhľadávanie
  Hľadať na stránke
Prihláste sa
Počasie

In-počasie
Kurzový lístok
Počítadlo návštev
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes
mod_vvisit_counterVčera
mod_vvisit_counterTento týždeň
mod_vvisit_counterTento mesiac
mod_vvisit_counterCelkom1