| STUROVO.ORG | Reality trovo | sturovo.sk | Mapa strnky  
Hlavné menu
Home
E-Sao - E-PeV
Spravodajstvo
Názory - Vélemények
Regióny - Régiók
Kultúra - Kultúra
Školstvo - Iskolaügy
Turistika - Turizmus
História - Történelem
Ekonomika - Pénzügy
Zahraničie - Külföld
Prechod na Euro
Šport - Sport
Manuál
Partneri píšu

cURL error 35: SSL connect error

Sme Online
Felvidék ma
Autorské práva

Publicistické články uverejnené na tomto portáli sú chránené autorským zákonom. Z toho vyplýva, že je neprípustné ani v originálnej podobe, ani v prepise, ani v častiach tieto články uverejniť v iných médiách. Taktiež je neprípustné použiť s komerčným účelom tieto články na ďalšie spracovanie, alebo uložiť články v počítačoch – okrem prípadov súkromného použitia. Na ďalšie použitie článkov je potrebný v každom prípade písomný súhlas vydavateľa!

A portálon felhasznált publicisztikai anyagok szerzői jogvédelem alatt állnak. Tilos azokat akár eredeti, akár átírt formában bármilyen médiumban közölni vagy továbbadni, részben vagy egészben számítógépen tárolni – a személyes és nem kereskedelmi felhasználás eseteinek kivételével. A cikkek további felhasználására minden esetben a kiadó írásbeli engedélyére van szükség!

Sťahovanie a ostrovčeky na odpad odročené PDF Tlai E-mail
Hodnotenie / rtkels: / 0
SlabVynikajce 
tvrtok, 02.augusta 2012 - 12:49 hod.
obrázokToho roku mesto nevytvorí ostrovy na odpad a ani knižnica sa nesťahuje do budovy školy na Terasách – vysvitlo na júlovom zasadnutí samosprávy. Poslanec Zoltán Csepregi sa spýtal, prečo sa nebude sťahovať knižnica a prečo v hlásení vypracovanom MsÚ sa prečo uvádza, že knižnica by rušila činnosť CVČ,. Podľa neho, keby sa tam nasťahovala v hlásení navrhovaná umelecká škola, tá by skôr rušila činnosť CVČ.
Opýtal sa aj na to, prečo MsÚ naproti deklarovanému úmyslu nezačal doteraz v rámci systému uskladňovania odpadu s vytváraním ostrovčekov na odpad pri panelových domoch.
Csepregi vytýkal aj to, že časť financií na vytvorenie ostrovov na odpad by mesto presmerovalo na spoločenstvo obyvateľov. „Takéto riešenie doteraz nikde neodznelo, navyše samospráva vyčlenila na tento účel 10 tisíc eur. Pokladám za nekorektné, že tieto náklady majú zaplatiť obyvatelia. Podľa toho by sme mali dať obyvateľom zaplatiť aj opravu ciest, chodníkov – však aj to používajú oni“ – rozoberal poslanec Csepregi.
Na pripomienky reagovali primátor Ján Oravec a hlavný stavebný inžinier Miroslav Šafranko.
Primátor ohľadne neskoršieho sťahovania knižnice povedal, že pri obhliadke terénu prišli na to, že knižnica v novom prostredí by mala byť na prízemí, už aj len preto, lebo pri nasťahovaní umeleckej školy by musela byť knižnica opäť narušená. Práve preto označili priestor jedálne ako vhodné miesto pre knižnicu. Na jej prestavbu by však potrebovali 300 tisíc eur, aby bola miestnosť vhodná na prevádzku knižnice. Nakoľko momentálne na to mesto nemá peniaze, MsÚ navrhoval odročenie uznesenia s tým, že v budúcoročnom alebo v nasledujúcich rokoch na to vyčlenia peniaze v rozpočte. Miestnosti na poschodí budovy vyčlenia na účely umeleckej školy.
Knižnica sa preto s určitosťou tohto roku nenasťahuje do budovy školy na Terasách.
Ako dôvod odkladu výstavby ostrovov na odpad Miroslav Šafranko udal veľmi vysoké
náklady.
„Pôvodná myšlienka bola, že zberné nádoby by mali obyvatelia v uzavretých systémoch, v klietkach, od ktorých by mali kľúč iba obyvatelia daného vchodu, domu. Mesto plánovalo ku každému väčšiemu panelovému bloku vytvoriť jeden uzamykateľný ostrov na odpad“– vysvetlil Šafranko. „Žiaľ podľa predošlého rozpočtu by jeden taký ostrov, vybetónovanie a oplotenie stálo 4500 eur. Oddelenie výstavby hľadalo na internete aj také firmy , ktoré vyrábajú hotové, na miesto transportovateľné ostrovy. Tieto sú ešte drahšie, ich cena je 10 tisíc eur. Práve preto z rozpočtu vyčlenených 10 tisíc eur na tento účel, by tohto roku vybetónovali iba tie miesta, kde stoja kontajneri v blate, na nevhodnom mieste“ – povedal Miroslav Šafranko a dodal, že výstavbu 40 – 70 zberných ostrovov si pri uvedenej realizačnej cene mesto v súčasnom stave zo súčasného rozpočtu nemôže dovoliť.
To znamená, že výstavbu ostrovov na odpad mesto odložilo na neskoršie.
Zoltán Csepregi naďalej nechápe, prečo by chceli časť financovania preniesť na obyvateľov, a prečo by sa výstavba ostrovov nemohla začať aj keď len postupne.
Primátor Ján Oravec naopak to vidí tak, že obyvatelia by mali prispieť do financovania. Ostrovy na odpad a kontrolovaný zber odpadu by bol v ich záujme, pretože oni vyrábajú odpad. – „Keď budú ostrovy hotové, bude účinnejšie aj hospodárenie s odpadom. Okamžite sa ukáže, ku ktorému bloku koľkokrát treba ísť pre kontajnery, to znamená, kto vyrobí viac odpadu. Nestalo by sa ani to, že z iného domu by preniesli odpad do ich kontajneru. K nádobám na odpad by sa nedostali „prehľadávači“ odpadu, bolo by to aj  v záujme obyvateľov“ – zdôvodnil primátor.
Jedno je isté, tohto roku nezačnú s výstavbou ostrovov na odpad.

-buch- (preklad: gp)
 
Dnešný deň

Streda, 05.augusta 2020
as: hodn

Dnes m meniny: Hortenzia
Zajtra m meniny: Jozefna

Kalendár udalostí
« < Jl 2020 > »
N P U S P S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
« < August 2020 > »
N P U S P S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Očakávané udalosti
Najnovšie správy
Najčítanejšie správy
Vyhľadávanie
  Hľadať na stránke
Prihláste sa
Počasie

In-počasie
Kurzový lístok
Počítadlo návštev
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes
mod_vvisit_counterVčera
mod_vvisit_counterTento týždeň
mod_vvisit_counterTento mesiac
mod_vvisit_counterCelkom1