| STUROVO.ORG | Reality trovo | sturovo.sk | Mapa strnky  
Hlavné menu
Home
E-Sao - E-PeV
Spravodajstvo
Názory - Vélemények
Regióny - Régiók
Kultúra - Kultúra
Školstvo - Iskolaügy
Turistika - Turizmus
História - Történelem
Ekonomika - Pénzügy
Zahraničie - Külföld
Prechod na Euro
Šport - Sport
Manuál
Partneri píšu
Sme Online
Felvidék ma
Autorské práva

Publicistické články uverejnené na tomto portáli sú chránené autorským zákonom. Z toho vyplýva, že je neprípustné ani v originálnej podobe, ani v prepise, ani v častiach tieto články uverejniť v iných médiách. Taktiež je neprípustné použiť s komerčným účelom tieto články na ďalšie spracovanie, alebo uložiť články v počítačoch – okrem prípadov súkromného použitia. Na ďalšie použitie článkov je potrebný v každom prípade písomný súhlas vydavateľa!

A portálon felhasznált publicisztikai anyagok szerzői jogvédelem alatt állnak. Tilos azokat akár eredeti, akár átírt formában bármilyen médiumban közölni vagy továbbadni, részben vagy egészben számítógépen tárolni – a személyes és nem kereskedelmi felhasználás eseteinek kivételével. A cikkek további felhasználására minden esetben a kiadó írásbeli engedélyére van szükség!

10 rokov od obnovy Mosta Márie Valérie PDF Tlai E-mail
Hodnotenie / rtkels: / 0
SlabVynikajce 
Utorok, 04.oktbra 2011 - 11:37 hod.
Mestá Štúrovo a Ostrihom si počas posledného septembrového víkendu pripomenuli 10. výročie odovzdania Mosta Márie Valérie. V rámci osláv prebehlo aj slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva, na ktorom si všetci pripomenuli jeho históriu.  Mons. László Burián prevzal cenu Pro Urbe a bolo mu odovzdané vyznamenanie za celoživotné dielo.

Oslavy sa začali v galérii. Na otvorení výstavy bol premietnutý film vystavujúceho fotografa a kameramana Ladislava Gyűgyiho a Róberta Muszku „Film o moste”. Mnohým sa pri pozeraní filmu tlačili slzy do očí. Trinásťminutový film vrátil divákov do minulosti a pripomenul im práce na moste od počiatku až po odovzdanie verejnosti. V múzeu otvorili výstavu dokumentov o moste. Návštevníci si môžu pozrieť dokumenty od počiatočnej  dokumentácie až po navrhované projekty. K dispozícii je aj výstava fotografií Jána Valka a obrazy s tematikou mosta Jána Lábika.
Druhý deň pokračovali oslavy zasadnutím mestského zastupiteľstva. Ako prvý sa prihovoril podpredseda parlamentu Béla Bugár. „Most okrem dvoch brehov Dunaja spája aj národy. Po druhej svetovej vojne ruiny zničeného mosta vyjadrovali aj nie práve najlepší vzťah dvoch štátov. V Štúrove a v Ostrihome vyhralo dobro, uváženosť a dobromyseľnosť. Miestni ukázali cestu, ako treba hľadať to, čo nás spája”.
Zoltán Agócs, projektant, stavebný inžinier mosta pripomenul niektoré momenty projektovania a poprial  dlhú budúcnosť Mostu Márie Valérie.
Podľa primátorky Ostrihomu Évy Tétényi v  Európe nie je dôležité,  kto k akému národu patrí a odkedy nie sú hranice, sme ako jedna veľká rodina.
„A dožili sme sa ...“ Týmito slovami začal svoj príhovor primátor Štúrova Ján Oravec. „ Keď bol most postavený, všetci sme sa nesmierne tešili. A už je to 10 rokov. Most doslova predbehol všetky naše očakávania. Nezamestnanosť sa znížila, vznikla spolupráca, vznikol nákupný turizmus. Zobrali sme vážne odkaz mosta o spolupráci a postavili sme aj morálne mosty,”  zdôraznil primátor.
Na slávnostnom zasadnutí prevzal Mons. László Burián cenu mesta Štúrova Pro Urbe. „Svätý Augustín povedal, že Stvoriteľ vie, aký má s tebou úmysel. Pán Boh dobre vedel, aký má úmysel s Mons. László Buriánom, keď ho v období počatia umiestnil do tejto doby a spoločnosti...” prečítala poslankyňa Andrea Vitkóová v laudácii. Podľa L. Buriána je okrem iného poslaním farárov vychovávať pre spoločnosť charakterných, cenných a čestných ľudí.
Ján Oravec na konci zasadnutia privítal majstra sveta v rýchlostnej kanoistike Petra Gelleho a povedal: „Laci bácsi” je majster života a Gelle je majster kanoistiky.“ Poprial mu veľa úspechov a nech mu olympiáda prinesie to, o čom sníva. Počas osláv prebiehali v Štúrove a v Ostrihome rôzne kultúrne podujatia. Do 11.behu Mosta Márie Valérie sa zapojilo okolo 1800 účastníkov. Obyvatelia na oboch brehoch opäť spolu oslavovali, tentokrát jubilejný desaťročný most Márie Valérie.
preklad g.p.

 

 
Dnešný deň

Nedea, 08.decembra 2019
as: hodn

Dnes m meniny: Marna
Zajtra m meniny: Izabela

Kalendár udalostí
« < December 2019 > »
N P U S P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Očakávané udalosti
Najnovšie správy
Najčítanejšie správy
Vyhľadávanie
  Hľadať na stránke
Prihláste sa
Počasie

In-počasie
Kurzový lístok
Počítadlo návštev
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes1070
mod_vvisit_counterVčera2632
mod_vvisit_counterTento týždeň18620
mod_vvisit_counterTento mesiac18620
mod_vvisit_counterCelkom3038123