| STUROVO.ORG | Reality trovo | sturovo.sk | Mapa strnky  
Hlavné menu
Home
E-Sao - E-PeV
Spravodajstvo
Názory - Vélemények
Regióny - Régiók
Kultúra - Kultúra
Školstvo - Iskolaügy
Turistika - Turizmus
História - Történelem
Ekonomika - Pénzügy
Zahraničie - Külföld
Prechod na Euro
Šport - Sport
Manuál
Partneri píšu
Sme Online
Felvidék ma
Autorské práva

Publicistické články uverejnené na tomto portáli sú chránené autorským zákonom. Z toho vyplýva, že je neprípustné ani v originálnej podobe, ani v prepise, ani v častiach tieto články uverejniť v iných médiách. Taktiež je neprípustné použiť s komerčným účelom tieto články na ďalšie spracovanie, alebo uložiť články v počítačoch – okrem prípadov súkromného použitia. Na ďalšie použitie článkov je potrebný v každom prípade písomný súhlas vydavateľa!

A portálon felhasznált publicisztikai anyagok szerzői jogvédelem alatt állnak. Tilos azokat akár eredeti, akár átírt formában bármilyen médiumban közölni vagy továbbadni, részben vagy egészben számítógépen tárolni – a személyes és nem kereskedelmi felhasználás eseteinek kivételével. A cikkek további felhasználására minden esetben a kiadó írásbeli engedélyére van szükség!

Školáci dýchajú smog PDF Tlai E-mail
Hodnotenie / rtkels: / 0
SlabVynikajce 
Utorok, 07.jna 2011 - 12:14 hod.

Každé ráno musia žiaci škôl na Adyho ulici vdychovať výfuky vyše 200 áut. Rodičia sú ochotní spraviť všetko pre pohodlie svojich ratolestí, privážajú ich až pred školu, a tým pomaly svojich potomkov otrávia.

V jedno náhodne vybraté ráno sme spočítali koľko áut prejde Adyho ulicou pred vyučovaním, t.j. medzi 7.00 a 8.00 hodinou. Výsledok prevýšil všetky naše očakávania.  Keby sme všetkých 228 áut, ktoré v tej dobe ulicou prešli položili na seba, dostali by sme vežu vypúšťajúcu smrad vyššiu  ako Eifelova veža.
Väčšina rodičov prichádza približne pol hodinu pred vyučovaním. V prípade jedného auta sa to nezdá, ale okolo 8 hodiny už môžeme sledovať,  ako oblak smogu usadá na okolie. Dôvodom znečisťovania ovzdušia sú škodlivé plyny z výfukov benzínových áut a mikroskopické častice sadze z výfukov naftových motorov.
Podľa imunológa v Štúrove, Norberta Száraza patrí znečistenie ovzdušia medzi najčastejších päť príčin vzniku alergií a astmy. Štúrovo a jeho okolie je viac ohrozované aj z dôvodu dobrej klímy pre život rastlín vyvolávajúce alergiu. Pomerne vysoká peľová koncentrácia a znečistené ovzdušie prispeje k vzniku alergie a pľúcnych onemocnení už v mladom veku.
Podľa Száraza v celoštátnom meradle, ale aj v okolí pred desiatimi rokmi trpelo nejakou alergiou približne 10% obyvateľstva. Dnes je to viac ako 30%, a keď prirátame alergiu na lieky, roztoče a rôzne iné alergie, môžeme konštatovať, že aj v Štúrove je každý druhý človek citlivý na nejaký alergén. Situáciu zhoršuje aj znečistenie ovzdušia školskej ulice, deti sa už v mladom veku stávajú náchylnými na rôzne choroby.
Podľa odborných výskumov je sadza z dieselových motorov tvorená z takých malých častíc, že sú schopné v prípade bezvetria držať sa v ovzduší aj niekoľko hodín, ktoré potom tam žijúci  dlhú dobu vdychujú. V pľúcach uložené nečistoty potom spôsobujú rôzne alergie a napomáhajú pri ochorení dýchacích orgánov. Študenti  a škôlkari na Adyho ulici dýchajú tento smog celé doobedie, vetrajú ním triedy, preto sa vôbec nedivme, že počet astmatikov a alergikov za posledné roky postupne narastá.
Koller Péter
Preklad g.p.

 
Dnešný deň

Utorok, 26.mja 2020
as: hodn

Dnes m meniny: Duan
Zajtra m meniny: Iveta

Kalendár udalostí
« < Mj 2020 > »
N P U S P S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Očakávané udalosti
Najnovšie správy
Najčítanejšie správy
Vyhľadávanie
  Hľadať na stránke
Prihláste sa
Počasie

In-počasie
Kurzový lístok
Počítadlo návštev
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes100
mod_vvisit_counterVčera569
mod_vvisit_counterTento týždeň669
mod_vvisit_counterTento mesiac54539
mod_vvisit_counterCelkom3443820