| STUROVO.ORG | Reality Štúrovo | sturovo.sk | Mapa stránky  
HlavnĂŠ menu
Home
E-Sao - E-PeV
Spravodajstvo
NĂĄzory - VĂŠlemĂŠnyek
RegiĂłny - RĂŠgiĂłk
KultĂşra - KultĂşra
Ĺ kolstvo - IskolaĂźgy
Turistika - Turizmus
HistĂłria - TĂśrtĂŠnelem
Ekonomika - PĂŠnzĂźgy
Zahraničie - Külföld
Prechod na Euro
Ĺ port - Sport
ManuĂĄl
Partneri pĂ­ĹĄu
Sme Online
FelvidĂŠk ma
AutorskĂŠ prĂĄva

Publicistické články uverejnené na tomto portáli sú chránené autorským zákonom. Z toho vyplýva, že je neprípustné ani v originálnej podobe, ani v prepise, ani v častiach tieto články uverejniť v iných médiách. Taktiež je neprípustné použiť s komerčným účelom tieto články na ďalšie spracovanie, alebo uložiť články v počítačoch – okrem prípadov súkromného použitia. Na ďalšie použitie článkov je potrebný v každom prípade písomný súhlas vydavateľa!

A portálon felhasznált publicisztikai anyagok szerzői jogvédelem alatt állnak. Tilos azokat akár eredeti, akár átírt formában bármilyen médiumban közölni vagy továbbadni, részben vagy egészben számítógépen tárolni – a személyes és nem kereskedelmi felhasználás eseteinek kivételével. A cikkek további felhasználására minden esetben a kiadó írásbeli engedélyére van szükség!

Z lesĂ­ka je húťtina PDF Tlači E-mail
Hodnotenie / Értékelés: / 0
SlabéVynikajúce 
Streda, 04.mája 2011 - 08:51 hod.
Mnohí z nás sa čudovali, keď v roku 2007 zo dňa na deň začali vyrubovaĹĽ stromy pri ceste zo Štúrova do Kamenice nad Hronom. Sú to staré nebezpečné topole – hovorili, vyrúbaĹĽ ich bolo potrebné z bezpečnostných dôvodov. Smútiacim sÄžúbili, Ĺže vysadia nové stromy a prírodnou cestou obnovia lesík. Od Ĺželezničného mostu smerom k obci pri ceste je dobre vidieĹĽ pomaly rastúce stromčeky, aj ich okolie je pekne upravené, ale kmene vyrúbaných stromov neponúkajú estetický vzhÄžad. Napriek tomu je tento úsek oveÄža krajší, ako ten bliĹžšie k Štúrovu. Les nachádzajúci sa nad úsekom medzi štúrovskou výjazdovou cestou a Nánanskou cestou je majetkom štúrovského Farského úradu, o ktorý sa stará Lesné hospodárstvo z Palárikova. Vedúci výroby lesníctva Anton Molnár  ešte v roku 2007 sÄžúbil behom dvoch rokov vysadenie mladých stromčekov. PodÄža zákona o lesnom hospodárstve musí vykonávateÄž ĹĽaĹžby do dvoch rokov zabezpečiĹĽ, aby na spomínanom území opäĹĽ vyrástol les. To však neznamená iba vysadenie, ale aj dôsledné nahrádzanie a obnovu lesa prirodzenou cestou. Ako sme sa v roku 2009 od Juraja Rományika,  zástupcu pobočky Slovenských lesov v Kameníne dozvedeli, obhospodarujú les tvaru – T medzi záhradami, ako aj územie pri ceste (aĹž po kriĹžovatku Nánanskej cesty). Sem nasadili jaseň, prírodnou cestou obnovia biele topole a javorové stromy. PodÄža jeho vtedajších slov sadenie bolo uskutočnené, ale rastúce stromčeky v upravenom prostredí zatiaÄž nevidieĹĽ. Spomínané územie je zarastené rôznymi výhonkami stromov, namiesto lesa víta turistov pohÄžad na húštinu. PodÄža slov Juraja Rományika spred dvoch rokov, tieto stromy by bolo potrebné preriediĹĽ, to sa na základe finančnej situácie Lesného hospodárstva Palárikovo môĹže uskutočniĹĽ v roku 2010. Okrem toho by bolo potrebné frézovanie – to znamená vyvrátenie vyrúbaných kmeňov, je to tieĹž finančne náročná činnosĹĽ. Z uvedených vecí sa do dnešného dňa nič neuskutočnilo, a aj keď sme navštívili zástupcov lesného hospodárstva, ani po dvoch mesiacoch sme od nich nedostali na naše otázky odpovede.

 

Kasza-Szép (preklad g.p.)

 
Dneťný deň

Utorok, 26.mája 2020
Čas: hodín

Dnes má meniny: Dušan
Zajtra má meniny: Iveta

KalendĂĄr udalostĂ­
« < Máj 2020 > »
N P U S Š P S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Očakávané udalosti
NajnovĹĄie sprĂĄvy
Najčítanejšie správy
VyhÄžadĂĄvanie
  HÄžadaĹĽ na strĂĄnke
PrihlĂĄste sa
Počasie

In-počasie
KurzovĂ˝ lĂ­stok
Počítadlo návštev
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes81
mod_vvisit_counterVčera569
mod_vvisit_counterTento týŞdeň650
mod_vvisit_counterTento mesiac54520
mod_vvisit_counterCelkom3443801