| STUROVO.ORG | Reality Štúrovo | sturovo.sk | Mapa stránky  
HlavnĂŠ menu
Home
E-Sao - E-PeV
Spravodajstvo
NĂĄzory - VĂŠlemĂŠnyek
RegiĂłny - RĂŠgiĂłk
KultĂşra - KultĂşra
Ĺ kolstvo - IskolaĂźgy
Turistika - Turizmus
HistĂłria - TĂśrtĂŠnelem
Ekonomika - PĂŠnzĂźgy
Zahraničie - Külföld
Prechod na Euro
Ĺ port - Sport
ManuĂĄl
Partneri pĂ­ĹĄu
Sme Online
FelvidĂŠk ma
AutorskĂŠ prĂĄva

Publicistické články uverejnené na tomto portáli sú chránené autorským zákonom. Z toho vyplýva, že je neprípustné ani v originálnej podobe, ani v prepise, ani v častiach tieto články uverejniť v iných médiách. Taktiež je neprípustné použiť s komerčným účelom tieto články na ďalšie spracovanie, alebo uložiť články v počítačoch – okrem prípadov súkromného použitia. Na ďalšie použitie článkov je potrebný v každom prípade písomný súhlas vydavateľa!

A portálon felhasznált publicisztikai anyagok szerzői jogvédelem alatt állnak. Tilos azokat akár eredeti, akár átírt formában bármilyen médiumban közölni vagy továbbadni, részben vagy egészben számítógépen tárolni – a személyes és nem kereskedelmi felhasználás eseteinek kivételével. A cikkek további felhasználására minden esetben a kiadó írásbeli engedélyére van szükség!

DrĂĄga benzin - drĂĄga ĂŠlelmiszer – drĂĄga minden PDF Tlači E-mail
Hodnotenie / Értékelés: / 0
SlabéVynikajúce 
Utorok, 29.marca 2011 - 14:56 hod.
A dráguló üzemanyag mindenhol érezteti a hatását. Részben ugyanis ez az oka annak, hogy a boltban is többet fizetünk. Az év elejétől számítva egy átlagos család havi kiadása mintegy 20 euróval emelkedett meg. Nőtt az egészségbiztosítóba, szociális biztosítóba befizetendő összeg értéke, valamint a rezsiköltség is. Sosem látott csúcson teljesítenek az üzemanyagárak, de elemzők szerint a mostaniakat még vissza fogjuk sírni. Más szakemberek szerint viszont drasztikus emelkedésre már nem kell számítani.

Miért drágul a benzin? 

A „fekete arany” árának emelkedéséhez az iszlám világ zavargásai is hozzájárultak, elemzők szerint ez tovább terjedhet a Közép-Keletre, amely az egész világ domináns exportőre. A zavargások mellett a kőolaj árát még a növekvő kereslet is emeli. Az euró erősödése viszont mérsékli a világpiacon uralkodó helyzetet. Számítások szerint az év elejétől Szlovákiában a benzin ára öt, a naftáé pedig hat százalékkal emelkedett. 

Hiánycikk lesz a nyári gumi 

A nyári gumiabroncsokért is többet fizetünk idén, ha egyáltalán hozzájutunk majd. Év elejétől ugyanis 23 százalékkal kerül többe a kaucsuk. Az árak emelkedését állítólag a kedvezőtlen időjárás, az autóipar megújulása, és az ezzel járó kereslet növekedése befolyásolja. Délkelet-Ázsia nagy esőzésekkel küzd, ráadásul februárban köszöntött be a téli szezon. Emiatt 60 százalékkal esett vissza a termelés. A körülményeket a gyártók az árakra is kénytelenek kivetíteni. Legalább három, illetve öt százalékos emelkedés várható átlagosan, de elemzők szerint a márciusi emelés nem az utolsó lesz. Hogy mit jelent ez a gyakorlatban, arról Svec Gábor lekéri autómĹąhely tulajdonos számolt be. „Információim szerint a személyautók esetében 2 százalékos, a teherautóknál 60-70 százalékos emelés várható a közeljövőben. A későbbiekben még ennél is magasabbak lesznek az árak, és beigazolódhat az a félelmünk, mely szerint végképp nem lehet majd hozzájutni a nyári gumiabroncsokhoz. Úgy tudom, a gyártótól a nagykereskedők csak 65 százalékát kapták meg a rendelt mennyiségnek. Tavaly télen már előfordult velünk, hogy egész Szlovákiát körbe kellett telefonálnunk, hogy szerezzünk téli gumiabroncsot. Még a legrosszabb márkát is felvásárolták. Kiürültek a nagyraktárok több éves készletei is. Azt tanácsolom, hogy akinél esedékes a nyári gumiabroncs-csere, az minél hamarább tegye ezt meg” – mondta a szakember. 

Kávézni is drágábban fogunk 

Panaszkodnak a kávékereskedők is, a kávé tőzsdei ára az egekig emelkedik. „Gyakorlatilag minden komolyabb ok nélkül, hiszen a kávétermést nagyobb természeti katasztrófa nem sújtotta. Főleg az Arabica ára emelkedett, a Tschibo tavaly 50 százalékkal, idén plusz tíz százalékkal emelte az árat. Már én is drágábban veszem a terméket, de azon kávézók esetében, ahová mi szállítunk, még nem emeltük az árat” – mondta lapunknak Sebő Éva, a Coffe Up ügyvezető igazgatója.  

Siralmas helyzetben vannak a pékek 

A malmok is részben az üzemanyag árának emelkedésére hivatkoznak. A liszt ára 100 százalékkal nőtt év elejétől, ez nehéz helyzetbe hozza a pékeket is. Amint azt lapunk megtudta, nem csak azért rossz a helyzet, mert emelniük kell az árakat, hanem azért is, mert a multik ezzel szemben a látványpékségekben olcsón tudják árusítani a „felfújt” termékeiket. „A multik látványpékségeinél külföldről behozott kész tésztával dolgoznak. A kenyér pedig azért olyan nagy és könnyĹą, mert adalékanyagokkal tömik tele, amitől jobban megduzzad, mintha hagyományos módon dagasztanák be” – panaszolta egy pék.  

Olcsó húsnak híg a leve 

A péktermékek mellett emelkedik csirkehús és a tojás ára is, a tápszer ára ugyanis 200 százalékkal nőtt. Ez nem csak az emelkedő üzemanyagáraknak, hanem annak is köszönhető, hogy 2002 óta jelentősen, 127 ezer tonnáról 63 ezer tonnára esett vissza a termelés. Ezt külföldi behozatallal kompenzálják, az olcsó áru azonban sokkal silányabb. 

Beindult a cukorturizmus 

A drágulás nem kerülte el a tejtermékeket és a sertéshúst sem, ennek ellenére egy felmérés szerint Szlovákiában az alapvető élelmiszer olcsóbb, mint a környező országokban, így pl. Magyarországon is. A baromfi átlagára például nálunk 2,29, Magyarországon 2,80 euró. Arra, hogy különösen az élelmiszer, és a benzin is olcsóbb nálunk, már rájöttek a magyarországi szomszédaink is, akik ismét Párkányban vásárolnak be. Mostanában a cukor vált felkapottá. A magyar települések lakosait egyre többször látni Párkányban, kristálycukorral megpakolt kosarak társaságában. Fénykorát éli tehát a cukorturizmus. Magyarországon az édesítőszer kilójáért akár 350 forintot is elkérnek, Szlovákiában mindez 70-80 centbe (középárfolyamon 190-220 forintba) kerül. A drágulás oka az, hogy a cukor jelenleg hiánycikket képez a világpiacon, ezért további áremelkedés várható.  

cm

 
Dneťný deň

Utorok, 26.mája 2020
Čas: hodín

Dnes má meniny: Dušan
Zajtra má meniny: Iveta

KalendĂĄr udalostĂ­
« < Máj 2020 > »
N P U S Š P S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Očakávané udalosti
NajnovĹĄie sprĂĄvy
Najčítanejšie správy
VyhÄžadĂĄvanie
  HÄžadaĹĽ na strĂĄnke
PrihlĂĄste sa
Počasie

In-počasie
KurzovĂ˝ lĂ­stok
Počítadlo návštev
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes89
mod_vvisit_counterVčera569
mod_vvisit_counterTento týŞdeň658
mod_vvisit_counterTento mesiac54528
mod_vvisit_counterCelkom3443809