| STUROVO.ORG | Reality Štúrovo | sturovo.sk | Mapa stránky  
HlavnĂŠ menu
Home
E-Sao - E-PeV
Spravodajstvo
NĂĄzory - VĂŠlemĂŠnyek
RegiĂłny - RĂŠgiĂłk
KultĂşra - KultĂşra
Ĺ kolstvo - IskolaĂźgy
Turistika - Turizmus
HistĂłria - TĂśrtĂŠnelem
Ekonomika - PĂŠnzĂźgy
Zahraničie - Külföld
Prechod na Euro
Ĺ port - Sport
ManuĂĄl
Partneri pĂ­ĹĄu
Sme Online
FelvidĂŠk ma
AutorskĂŠ prĂĄva

Publicistické články uverejnené na tomto portáli sú chránené autorským zákonom. Z toho vyplýva, že je neprípustné ani v originálnej podobe, ani v prepise, ani v častiach tieto články uverejniť v iných médiách. Taktiež je neprípustné použiť s komerčným účelom tieto články na ďalšie spracovanie, alebo uložiť články v počítačoch – okrem prípadov súkromného použitia. Na ďalšie použitie článkov je potrebný v každom prípade písomný súhlas vydavateľa!

A portálon felhasznált publicisztikai anyagok szerzői jogvédelem alatt állnak. Tilos azokat akár eredeti, akár átírt formában bármilyen médiumban közölni vagy továbbadni, részben vagy egészben számítógépen tárolni – a személyes és nem kereskedelmi felhasználás eseteinek kivételével. A cikkek további felhasználására minden esetben a kiadó írásbeli engedélyére van szükség!

ŤaĹžba ropy na Dunajskej nĂ­Ĺžine? PDF Tlači E-mail
Hodnotenie / Értékelés: / 0
SlabéVynikajúce 
Piatok, 31.júla 2009 - 08:58 hod.
Minulý mesiac sa objavila v slovenských médiách správa, podÄža ktorej Ministerstvo Ĺživotného prostredia SR predpokladá značné loĹžiská ropy a zemného plynu v oblasti Dunajskej níĹžiny. Ako sme sa dozvedeli, naozaj existujú vedecké výsledky, ktoré potvrdzujú správnosĹĽ tejto hypotézy a v nasledujúcich mesiacoch sa môĹžu objaviĹĽ aj v Štúrove a okolí odborníci pátrajúci po loĹžiskách.

 

Ako nás informoval László Miklós z SMK, bývalý minister Ĺ˝P, existuje predbeĹžné zmapovanie naznačujúce loĹžiská takého charakteru. Sú to geologické analýzy, výskumy, ktoré potvrdzujú existenciu vrstevnatosti pôdneho profilu na úseku Trnava – Štúrovo, kde sa nachádzajú terciérne loĹžiská uhÄžovodíkov. PodÄža bývalého ministra však v dobe hospodárskej krízy by projekt nebol najvhodnejšie načasovanou investíciou pre vládu, veď uĹž samotný výskum bol dotovaný 35 miliónmi eurami. Aj podÄža výrokov Ministerstva Ĺ˝P SR sa jedná len o „predpokladané loĹžiská uhÄžovodíkov, ktoré sú odhadnuté podÄža predbeĹžných výskumov“. PodÄža stanoviska ministerstva prvá fáza kontroly sa začne od augusta, a to výskumnými prácami na povrchu. Ak by sa potvrdila existencia loĹžísk uhÄžovodíkov, v druhej fáze výskumu by sa začali prvé skúšobné vrty a od roku 2013 na Dunajskej níĹžine by sa mohla začaĹĽ ĹĽaĹžba ropy a zemného plynu. Z druhej strany je však otázne, aký vplyv by mala ĹĽaĹžba na prostredie aj napriek ekologickým metódam? PodÄža predsedu maďarského ekologického hnutia „Dunakör“ (Dunajský kruh), Györgya Droppu, ropné studne môĹžu prevádzkovaĹĽ rôznymi spôsobmi. Napríklad, kým v Holandsku nemajú vrty Ĺžiadny ekologický vplyv, v Afrike ĹĽaĹžba suroviny spôsobuje dosĹĽ veÄžké problémy. Pán predseda, ktorý sa práve od nás dozvedel o predpokladaných loĹžiskách, pozitívne hodnotil takúto alternatívu riešenia prírodných zdrojov pre Slovensko a Maďarsko. „Veď obidve krajiny trpia aj tak nedostatkom ropy. Pomocou takejto alternatívy Slovensko by disponovalo vlastným zdrojom a nezáviselo by uĹž od Rusov a arabských štátov“ – konštatoval.

Preklad: F.Cs. 

 
Dneťný deň

Utorok, 26.mája 2020
Čas: hodín

Dnes má meniny: Dušan
Zajtra má meniny: Iveta

KalendĂĄr udalostĂ­
« < Máj 2020 > »
N P U S Š P S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Očakávané udalosti
NajnovĹĄie sprĂĄvy
Najčítanejšie správy
VyhÄžadĂĄvanie
  HÄžadaĹĽ na strĂĄnke
PrihlĂĄste sa
Počasie

In-počasie
KurzovĂ˝ lĂ­stok
Počítadlo návštev
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes85
mod_vvisit_counterVčera569
mod_vvisit_counterTento týŞdeň654
mod_vvisit_counterTento mesiac54524
mod_vvisit_counterCelkom3443804